Rekreační zařízení U Kapličky

Hrady a zámky v jižních čechách

» Aktivity    » Památky v Jindřichově Hradci    » Muzea    » Hrady a zámky


Státní zámek Červená Lhota

Státní zámek Červená LhotaRenesanční vodní zámek, vybudovaný na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka. Z původní gotické tvrze byl přestavěn v 16. století a dílčími úpravami v 17. století získal hodnotné interiéry s bohatou štukovou výzdobou a cennými nástěnnými malbami. Interiéry západního křídla zdobí rokokové postavičky v kartušových rámcích a pokoje jsou vybaveny nábytkem renesančního až biedermeierovského období. Rozhodně kuriózně působí zřejmě až příliš nemilosrdný portrét Markéty Korutanské a Tyrolské, známé z knihy Liona Feuchtwangera Ošklivá vévodkyně. Zámek je obklopen anglickým parkem se zámeckou kaplí Nejsvětější Trojice, postavenou v 16. století.

Státní zámek Červená Lhota, 378 21 Kardašova Řečice, tel.: +420 384 384 228Státní hrad Landštejn

Státní hrad LandštejnHrad byl vybudován na počátku 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Svým pojetím dvou věží propojených palácem, představuje ojedinělý komplex svého druhu v Čechách a je jedním ze tří dochovaných románských hradů u nás a jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Horní část vyšší věže je upravena jako vyhlídková. Z ní se otevírá pohled na hluboké lesy České Kanady. Expozice představuje dějiny hradu, místní archeologické nálezy a středověké zbraně. V mohutných zdech hradu se kdysi zalíbilo německému básníkovi Friedrichu von Schillerovi, který do okolních lesů umístil děj svých loupežníků. V době sezóny se zde konají Landštejnské slavnosti.

Státní hrad Landštejn, 378 82 Staré Město pod Landštejnem, tel.: +420 384 498 580Zámek Stráž nad Nežárkou

Zámek Stráž nad NežárkouZámek ve Stráži nad Nežárkou je barokní feudální sídlo, vzniklé zásadním přebudováním gotického hradu. Zámek obklopuje rozsáhlý park v údolí řeky Nežárky. Z původní podoby hradu se dnes uplatňuje už jenom gotická věž s břitem v hlavním průčelí. Zámek je znám především v souvislosti se jménem světově proslulé operní pěvkyně Emy Destinnové, která v zámku provedla drobné úpravy a hlavně využívala jeho polohy na řece Nežárce a v blízkosti Nové řeky k uspokojení své velké záliby, jíž bylo rybaření. Bližší seznámení s její osobností je možné v muzeu v Jindřichově Hradci.

www.zamekstraz.czZámek Jemčina

Zámek JemčinaPůvodní hřebčinec nechal postavit hrabě Jan Jáchym Slavata, 1673. Po vymření rodu Slavatů po meči získává Hradecké panství v roce 1691 Heřman Jakub Černín a s ním i hřebčinec na Jemčině. V dalších letech Černínové nechali přistavět k hřebčinci lovecký zámeček, jehož výstavba byla zahájena roku 1747. Přímo v zámku došlo k vystavení nové kaple zasvěcené sv. Janu Nepomuckému. Kaple je 19 m vysoká a svou freskovou výzdobou představuje nejcennější část zámku. Z roku 1772 pochází dvě sochy sv. Šebestiána a sv. Thecly u příjezdové cesty, které byly vytvořeny jako poděkování za to, že Jemčinu nezasáhl koňský mor. Úplně nový vzhled na sebe vzal zámek po roce 1790, kdy bylo hrabětem Janem Rudolfem Černínem rozhodnuto pořádat na Jemčině štvanice. K tomuto účelu byl přizpůsoben zámek i celé okolí o rozloze 50 km2. Velké náklady si vyžádala především úprava lesů v okolí zámku k parforsním honů. Především v podzimních měsících se na Jemčinu sjíždělo panstvo z celé habsburské monarchie.

Jemčina 1, 379 01 Třeboň, tel.: +420 608 511 381
info@jemcinazamek.czwww.jemcinazamek.czZámek Pluhův Žďár

Zámek Pluhův ŽďárZámeček, jenž si v mnoha ohledech dochoval vzhled původní gotické tvrze, založené ve 13. století. V letech 1717 byl upraven barokně. V nádvoří jsou na východní straně přízemní arkády, na jižní pavlač na krakorcích. Na stěnách jsou zbytky psaníčkových sgrafit a nad průjezdem nástěnný obraz sv. Trojice od M. Resche ml. z r. 1718. V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Do budoucnosti je uvažováno s pořádáním výstav, muzeem lidových řemesel a památníkem rodiny Edvarda Beneše.Zámek Nová Bystřice

Zámek Nová BystřiceJádro složitého komplexu zámeckých budov vzniklo na základech gotického hradu ze 13. století a jeho opevnění. Původní vstup do hradu vedl od jihovýchodu gotickou, později renesančně upravenou branou přes parkán mezi zámkem a děkanským kostelem. Z hradu se zachoval zejména východní trakt dnešního zámku se sklepy s valenými klenbami.

Texty a fotografie převzaty z webu Infocentrum Jindřichova Hradce.

Penzion Na 15. poledníkuwww.akceproskoly.czKempy-chaty.cz